Astronomlar yakınımızda var olmaması gereken “yasak gezegen” keşfetti

Genel Mar 04, 2023 Yorum Yok
ilim adamları, güneş sistemimizden yaklaşık 285 ışıkyılı uzaklıkta Jüpiter gibisi bir “yasak gezegen” keşfettiler. Yeni keşfedilen gaz devi, gökbilimciler tarafından NASA‘nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (Geçiş Halindeki Ötegezegen Araştırma Uydusu – TESS) kullanılarak ortaya çıkarıldı ve şu anda bu gezegen TOI-5205b olarak biliniyor.

Olmaması gereken yerde bir gezegen bulundu

Bu ötegezegen, Güneş sistemimizdeki bir gaz devi olan Jüpiter’e hayli benziyor lakin radikal farklılıklar var. Bilindiği üzere Jüpiter, Güneş etrafındaki bir tam çeşidini 12 yılda tamamlıyor. Lakin keşfedilen bu yeni gezegen kendi kırmızı cüce yıldızının yörüngesinde her üç günde bir dönüyor ve bizden yalnızca 285 ışıkyılı uzaklıkta.

Daha da Enteresan olan şey ise bu gezegenin nasıl oluştuğu külliyen belirsiz ve “yasak” sözünün kaynağı da buradan geliyor. TOI-5205b‘nin bu Özel tarafı, gökbilimcilerin başlarının kaşımasına neden oluyor zira var gaz devi modelleri, ötegezegenin şu anda yörüngesinde olduğu üzere düşük kütleli bir yıldızın etrafında oluşamayacağını öne sürüyor. Yani şimdiye kadar bildiklerimize nazaran orada bu türlü bir gezegenin olmaması gerekiyordu fakat var.

Son devirlerde yapılan yeni keşifler, cihanımız ve onun Çeşitli kesimlerinin nasıl oluştuğu hakkında bildiğimizi sandığımız şeyleri adeta test ediyor. James Webb Uzay Teleskobu tarafından yapılan yeni keşifler, ilim insanlarının yıllardır inandıkları şeylere Saha okumaya devam ediyor. Bu nedenle, bu yasak gezegenin keşfi mutlaka inanılmaz değil. ilim insanları artık bu gezegeni daha yakından incelemeye çalışacak ve nasıl oluşuğu sorusuna karşılıklar arayacak.

Genel bilgi

Kırmızı cüceler olarak da bilinen M-cüce yıldızlar tipik olarak Güneş’in kütlesinin yarısından daha azdır ve bu senaryoda TOI-5205b’in etrafında döndüğü yıldız, Güneş’in yüzde 40’ı kadar. Kırmızı cüceler Ufak olmalarının yanı Dizi tıpkı vakitte da daha soğuklar. Lakin bu Cin yıldızlar galaksilerde en sık rastlanan yıldız çeşitleri ortasında yer alıyor ve ömürleri trilyonlarca Yıl sürebiliyor. Örneğin, Güneş’in ömrünün aşağı üst 10 milyar Yıl olduğuna inanılıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir