Apple’ı dolandıran eski çalışanın ödeyeceği dev ceza belli oldu

Genel Nis 28, 2023 Yorum Yok
Eski Apple çalışanı Dhirendra Prasad, geçtiğimiz Yıl Apple’ı dolandırmakla suçlanmıştı. Cürmünü kabul eden Prasad için yasal sürecin sonucu ise bir müddet Evvel açıklandı. Apple’ın dolandırıcılık davasında Prasad, firmayı 17 milyon dolar çaldığı için üç Yıl mahpus cezasına da çarptırıldı.

Apple’ı dolandıran eski çalışana dev ceza

Eski Apple çalışanı hakkında yapılan soruşturmanın sonucuna nazaran, suçluluğunu kabul eden Prasad, Apple’a tam 19 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kaldı. Apple’ı 17 milyon dolar dolandıran Şahıs birebir vakitte 3 Yıl da mahpus cezasına çarptırıldı. 55 yaşındaki Dhirendra Prasad birinci olarak Mart 2022’de suçlandı ve daha sonra geçen Yıl Kasım ayında Apple’ı dolandırmak için komplo kurmaktan ve ilgili vergi cürümlerinden hatalı bulundu.

Prasad’ın 2008-2018 yılları ortasında şirkette çalışmış olduğu ve çoğunlukla Apple’ın global tedarik zincirinde vazife aldığı biliniyor. Kaliforniya Bölge Savcılığı, Prasad’ı komite almak, Çok fatura kesmek, kesim Aşırmak ve şirketin hiç almadığı hizmetler için ödeme yapmasını sağlamaktan hatalı buldu.

ABD eşitlik Bakanlığı yayınladığı açıklamada, “Apple’daki durumu sayesinde Prasad’a patronuna fayda sağlayacak özerk kararlar alması için Kıymetli bir takdir yetkisi verildi. Prasad bu itimada ihanet etti ve Apple’dan maaş ve ikramiye biçiminde Çehre binlerce dolar kıymetinde tazminat kabul ederken, patronunun ziyanına kendini zenginleştirmek için gücünü berbata kullandı.” Prasad’ın birebir vakitte vergi kaçırdığı da belirlendi. Prasad’ın Apple’a ödeyeceği 19 milyon doların yanında mahkeme, şahsın halihazırda el koyduğu 5.4 milyon dolar pahasındaki mal varlığından da vazgeçmesini ve 8.1 milyon dolar daha para ödeme yapması gerektiğine karar kıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir