Apple, USB-C’den para kazanmanın yolunu buldu: iPhone 15’te sınırlayacak

Genel Şub 10, 2023 Yorum Yok
Apple piyasaya sürdüğü aygıtlara yönelik aksesuar satışından astronomik kâr elde ediyor. Cupertinolu şirketin Avrupa Birliği’nin, USB-C irtibat noktasını bütün elektronik aygıtlar için tek evrensel standart haline getirme teşebbüslerine şiddetle karşı çıkmasının nedeni de buydu.

Neyse ki Apple’ın gayretleri karşılık bulmadı ve Yasa kabul edildi. Sonuç olarak iPhone 15 serisi bu sonbaharda Lightning ilişki noktasından mahrum halde gelecek. Lakin Biricik tip şarj girişi zorunluluğunun gereksiz pahalı kablo periyodunu sona erdireceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Apple, USB-C zorunluluğunu da paraya çevirmenin bir yolunu bulmuş görünüyor.

Kimlik doğrulama çipi uygulanacak

Çinli kaynaklara nazaran şirket iPhone 15 serisi akıllı telefonlardaki USB-C irtibat noktaları ve şarj kablolarına Lightning gibisi bir kimlik doğrulama çipi yerleştirecek. Bu sayede kullanıcılar orijinal yahut MFi sertifikalı aksesuarlar satın almaya zorlanacak.

USB-C’ye entegre edilecek bu çipin, yeni cihazların işlevselliği üzerinde Değerli bir tesiri olup olmayacağı belirli değil. Lakin Apple’ın hızlı şarj ve yüksek süratli bilgi aktarımı üzere özellikleri Apple ve MFi sertifikalı kablolarla sınırlandırabileceği bildiriliyor. Şu anda 10. jenerasyon iPad, iPad küçük, iPad Air ve iPad Pro’da kullanılan USB-C arayüzünün bir kimlik doğrulama çipi içermediğini belirtelim.

Tüm bunlarla Bir arada Laf konusu uygulama, kullanıcıların hali hazırda ellerinde olan USB-C kabloları iPhone’larla uyumsuz hale getirecek. Yalnızca şirketin sattığı Özgün kablolar ve Apple’a komite kazandıran MFi sertifikalı aksesuarlar iPhone 15’lerde rastgele bir sınırlama olmadan kullanılabilecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir