Apple, giderek Samsung’tan uzaklaşmaya çalışıyor

Genel Mar 21, 2023 Yorum Yok
Apple ile Samsung’un rekabeti her geçen Yıl daha da sertleşiyor olabilir lakin iki teknoloji devi de uzunca bir müddettir birbirine derinden bağlı durumda. Samsung’un üretim yetenekleri iPhone’ların ekranından işlemcisine kadar kullanılıyor. Ancak iPhone 14 serisi ile işler epey değişmiş görünüyor.

Apple, Samsung’tan uzaklaşıyor

Apple, taşınabilir aygıtları için Samsung’a olan bağımlılığını yavaş yavaş azaltıyor Şirket aslında işlemcilerini üretmek için Samsung Foundry‘den TSMC’ye geçiş yapmıştı. Ayrıyeten Apple Watch’lar için Samsung Display‘den OLED panel satın almayı durdurarak LG ve BOE’ye yönelmişti. DSCC (Display Supply Chain Consultants) analisti Ross Young tarafından paylaşılan nihayet bilgilere nazaran ise Apple, iPhone 14 Pro Max’te kullandığı OLED panellerinin çoğunu Samsung Display yerine LG Display’den karşıladı. Diğer modellerde Samsung önde olsa da bu trend devam ederse Samsung Display artık Apple aygıtları için en Aka OLED panel tedarikçisi olmayacak.

Öte yandan Apple’ın Samsung ile bağlarını hem koparmayacağı epey aşikâr. Çünkü Apple’ın yeni jenerasyon iPad Pro modellerinde kullanılmak için Samsung’tan Özel bir OLED teknolojisi talep ettiği belirtiliyor. Yeni OLED panellerin daha parlak lakin tıpkı vakitte daha uzun ömürlü olması hedefleniyor. Gelecekteki Apple Watch Ultra modelleri için de Apple’in MicroLED ekranlara geçiş yapacağı geçtiğimiz haftalarda bildirilmişti. Samsung, MicroLED konusunda hayli kuvvetli bir durumda ve muhtemelen Apple’ın seçenekleri ortasında üstlerde yer alıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir