Android telefonlarda kilit ekranını atlamanın yolu keşfedildi!

Genel Kas 14, 2022 Yorum Yok
Günümüzde akıllı telefonlar hayatımıza pek Fazla yenilik getirse de, cihazların güvenliğini etkileyen kötü emelli yazılımlar ve açıklar ortaya çıkmaya devam ediyor. Android tarafında bunun yeni bir örneği daha yaşandı. Siber Emniyet araştırmacısı David Schütz, ezkaza Google Pixel 6 ve Pixel 5 akıllı telefonlarda kilit ekranını atlamanın bir yolunu buldu. Yeni keşfedilen açık, şimdi Kasım 2022 Emniyet güncellemesine kavuşmayan Android 11, Android 12 ve Android 13 telefonları etkiliyor.

5 adımda kilit ekranı geçilebiliyor

Bildirilenlere nazaran yeni açık, PIN kodu kilitlenen ekstra bir SIM kart ile Android telefonlarda kilit ekranının geçilmesini sağlıyor. Bununla Birlikte tesadüfen keşfedilen yanılgıyı geçtiğimiz Haziran ayında Google’a bildiren Emniyet araştırmacısı, üç Kez yanlış denemeden sonra bloke olan SIM karta hakikat PUK kodunu girerek kilit ekranını atlamayı başarıyor. David süreci aşağıdaki görüntüde gösteriyor.

Kaynakta yer verilen bilgilere nazaran Laf konusu sorun, Emniyet ekranları yığınını etkileyen kapatma davetlerindeki bir çakışmadan kaynaklıyor.Şu Lahza için sıkıntıdan etkilenen Android telefonların bir listesi bulunmuyor. Lakin nihayet paylaşılan raporlar, Samsung aygıtlarda rastgele bir Problem olmadığını gösteriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir