Android 14 ile telefonlara Ultra HDR özelliği geliyor

Genel May 14, 2023 Yorum Yok
Google‘ın çıkacak olan Android 14 güncellemesi, akıllı telefonların JPEG formatında Cazibe yapan yeni bir format olan “Ultra HDR” modunu evrak formatının kaydettiği tipik 8 bit sınırlamasından daha Çok dinamik aralıkla yakalamasına İmkan sağlayacak.

Daha canlı ve daha âlâ kontrast

Yeterli süreç gücü var olduğu sürece Android 14’ün Ultra HDR özelliği, daha Çok manzara verisini koruyan ve fotoğraf çekenlerin var yollarla nazaran daha canlı ve daha düzgün kontrast elde etmesini sağlayan, 10 bit yüksek dinamik aralıklı (HDR) fotoğrafların çekilmesini destekleyecek.

Google, ” Bu belge formatının gayesi, SDR imaj evraklarında optimum HDR yorumlarını üretmek için görüntüleme tekniğiyle birlikte, ek bilgileri Biricik bir belgede kodlamaktır.” şeklinde açıklıyor.

Ultra HDR, premium Android aygıtlardaki fotoğrafların kalitesini Aka ölçüde artırarak kullanıcıların çekip paylaştığı fotoğraflara 10 bit HDR tecrübesi getirecek. Google, gelişmiş 18-bit ISP özelliklerinden yararlanarak Snapdragon Mobile’a Ultra HDR dayanağı getirmek için Qualcomm Technologies ile iştirak yapacaklarını açıkladı. Ayrıyeten desteklenen aygıtlarda 10 bit sıkıştırılmış hareketsiz imajlar de elde edilecek.

Qualcomm şimdiden Amade olduğunu belirtiyor

Telefonunuzda kâfi süreç gücü olduğu sürece Ultra HDR tecrübesini yaşayacaksınız. Qualcomm, en yeni Snapdragon işlemcisini kullanan rastgele bir telefonun, fotoğraflarda yüksek detay yakalamasına esasen müsaade veren 18 bit imaj sinyali işlemcisiyle bu ihtiyaçları karışalayacağını belirtiyor.

Android 14’ün şu Lahza beta evresinde olduğunu belirtelim, işletim sisteminin kesin sürümünün sonbaharın başlarında yayınlanması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir