Anayasa Mahkemesi, kamuyu eleştiren sosyal medya paylaşımına “ifade özgürlüğü” kararı verdi

Genel Kas 17, 2022 Yorum Yok
Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi (AYM) kararında toplumsal medya ile ilgili bir karar yer aldı. halk tertibini eleştirdiği için kurumu tarafından disiplin cezasına çarptırılan kişinin cezasının iptaline karar verildi. AYM, Laf konusu paylaşımı “ifade özgürlüğü” olarak nitelendirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu Yönetimi genel Müdürlüğünde (ASAT) mühendis olarak misyon yapan bir kişi, kendi Facebook hesabı üzerinden kamudaki sistemi eleştiren bir paylaşım yaptı. Paylaşımında rastgele bir Kurum ismi vermedi. Antalya’daki bir Lokal gazete ise Laf konusu paylaşımdan yola çıkarak “ASAT’ı karıştıran paylaşımlar” başlığıyla haber yayımladı.

Paylaşımın haberleştirilmesinin akabinde halk çalışanı hakkında, “Sosyal medya paylaşımı ile Anlatım özgürlüğünün hudutları aşılarak dolaylı yoldan kurumun hukuksal kişiliği ve idarecilerin mesnetsiz suçlama ile töhmet altında bırakılıp yıpratılmaya ve kamuoyunda algı oluşturmaya çalıştığı, böylece Devlet memuru olaylarına yakışmayan, prestij ve itimat hissini sarsacak nitelikte davranışta bulunduğu” argümanıyla yönetim tarafından disiplin soruşturması açıldı ve hakkında disiplin cezası verildi.

İtirazı disiplin şurası tarafından reddedilen kişi, cezanın iptali istemiyle yönetim mahkemesinde dava açtı. Lokal mahkeme davanın iptaline karar verdi lakin bölge yönetim mahkemesine yapılan itiraz üzerine Mahallî mahkeme kararı kaldırıldı, bölge yönetim mahkemesi davanın reddine karar verdi. Kararın nihaileşmesinin akabinde müracaatçı, Anlatım özgürlüğü hakkının ihlal edildiğini ileri sürerek AYM’ye ferdi müracaatta bulundu.

Anayasa Mahkemesi, “ifade özgürlüğü” dedi

AYM ise Laf konusu paylaşımda rastgele bir Kuruluş ve şahıs ismi belirtilmediği için paylaşımda hukuka karşıtlık bulunmadığını, disiplin cezası verilerek Anayasa’nın 26’ncı unsurunda garanti altına alınan Anlatım özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

AYM’nin kararla ilgili açıklaması özetle şöyle:

“24.07.2017 tarihli Facebook paylaşımında da görüleceği üzere lisana getirilen tenkitlerde rastgele bir Kurum ya da Şahıs ismi belirtilmediği, bu nedenle davacının misyon yapmakta olduğu kurumu ve idarecileri mesnetsiz suçlamalar ile töhmet altında bırakıp yıpratmaya çalıştığı ve kamuoyu nezdinde algı oluşturmaya çalıştığına ait savın sübuta ermediği sonucuna ulaşıldığından, tesis edilen süreçte hukuka uyarlılık bulunmamaktadır.”

AYM’nin bu kararının akabinde halk çalışanına verilen disiplin cezası iptal edilecek. Haberimizin kaynak kısmındaki Resmi Gazete ilişkisinden, Facebook paylaşımının metnine ve AYM’nin ayrıntılı karar açıklamasına ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir