AMD’nin Zen 5 ve Zen 6 mimarilerinin üretim süreci ortaya çıktı

Anakart Driverları, Donanım Nis 22, 2023 Yorum Yok
Bir AMD mühendisinin LinkedIn profili, AMD’nin Zen 5 ve Zen 6 işlemcilerinin kod ismini ve süreç sürecini ortaya çıkardı. Md Zaheer isimli mühendisin Zen 4, Zen 5 ve Zen 6 işlemcilerin Güç idaresi üzerinde çalışan kıdemli bir silikon tasarım mühendisi olduğu biliniyor. ek olarak Zen 5 işlemcileri 2024’ün birinci yarısı, Zen 6 işlemcileri ise 2025’in ikinci yarısı için planlanıyor.

Zen 5 ve Zen 6’dan yeni bilgiler

AMD aslında Zen 5 mimarisini resmi olarak aylar Evvel doğrulamıştı. Bu nedenle Zen 5 için ortaya çıkan bilgiler sürpriz olmasa da değerli. Bu bağlamda, Zen 5 işlemcilerinin 3nm üretim sürecinde bantlarda şekilleneceği ve Nirvana kod ismini kullanacağı aktarılıyor. Zen 6 işlemcilerinin ise 2 nm sürecinde üretilmesi ve Morpheus kod ismine sahip olacağı görülüyor.

Ortaya çıkan bilgilerin diğer Değerli noktası ise bunların sunucu tarafı EPYC işlemcileri için geçerli olduğu. Daha evvelki bilgiler Ryzen tabanlı Zen 5 işlemcilerin 4nm sürecinde geleceği söyleniyordu. Bu nedenle Zen 5 özelinde birebir Eser kaleminde olmasa da hem 4nm hem de 3nm işlemciler görebiliriz.

Geçtiğimiz gün yaptığımız haberde sizlere Zen 5 tabanlı bir EPYC işlemcisinin performans sonuçlarını aktarmıştık. Bilgileri yanlışsız kabul ettiğimizde Zen 5 mimarisinin Fazla Önemli performans kazanımlarıyla geleceğini söyleyebiliriz. AMD’nin resmi Zen 5 açıklamaları da aslında buna işaret ediyor. Firma, 2024’ün birinci yarısında tüketici sınıfı Zen 5 tabanlı Ryzen işlemcileri piyasaya sürecek. Zen 5 CPU’lar üç çeşitte (Zen 5 / Zen 5 V-Cache / Zen 5C) istikbal ve çipin kendisi sıfırdan tasarlanacak. Entegre Yapay zeka ve makine tahsili optimizasyonunun yanı Dizi gelişmiş performans, verimlilik ve büsbütün yeni mikro mimari ailenin odağı olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir