AMD Zen 5 işlemciler hakkında yeni bilgiler geldi: Performans baş döndürebilir

Anakart Driverları, Donanım Nis 07, 2023 Yorum Yok
AMD’nin var aktüel kuşağı Zen 4 mimarisini Temel Meydan Ryzen 7000 serisi lakin aktarılanlara göre Zen 5 mimarisi önümüzdeki Yıl içerisinde piyasaya girmeye başlayacak. Şimdiye kadar Zen 5’in performansı hakkında bir bilgi bulunmuyordu lakin işler değişmiş durumda. Çünkü yeni telaffuzların kaynağında AMD’nin Zen mimarisinin ardındaki, eski efsanevi yonga mimari Jim Keller bulunuyor.

Jim Keller, yonga tasarımı konusunda dev bir İsim ve 2012’de Özgün Zen mimarisinin gelişimine öncülük etti. Üç Yıl sonra AMD’den ayrılsa da Keller’ın bilgileri ve açıklamaları istikbal jenerasyon Zen mimarileri için kıymetli. Keller halihazırda Tenstorrent’in CEO’su pozisyonunda. meşhur İsim düzenlenen bir aktiflikte Ascalaon yongalarında yer Meydan yeni nesil RISC-V mimarisi hakkında bilgiler paylaşırken Zen 5 mimarisi hakkında da performans, frekans kıymetleri ve Sıkıntı tüketimi mevzularında bilgiler verdi.

Zen 5 performansta sıçrayış yapabilir

Performans sayılarına geçmeden Evvel bütün bilgilerin sunucu ekosistemine yönelik olduğunu lakin EPYC ile Ryzen ortasındaki tasarım Fazla benzeri olduğunu, bu yüzden genel bir performans varsayımın yapılabilir olduğunu belirtelim. Bu bağlamda Keller’a nazaran Zen 5 çekirdek mimarisi Zen 4’ten yaklaşık yüzde 30 daha hızlı olacak. Bu performans farkı SPEC CPU 2017 INT Rate testinde ortaya çıkıyor. Saat suratları bakımından da 4 GHz düzeyleri işaret ediliyor. Mevcut EPYC Genoa ve Intel Sapphire Rapids aileleri, sırasıyla 3.70 ve 3.80 GHz saat suratlarına ulaşıyor. Sıkıntı tüketiminde ise bir değişiklik yok üzere görünüyor. Münasebetiyle Zen 5 tabanlı işlemcilerin Zen 4’e nazaran döngü başına yüzde 23 yahut daha süratli olması Muhtemel görünüyor.
AMD’nin yol haritaları Zen 5’in 2024’te geleceğini onaylıyor. Zen 5 mimarisi üç varyantla (Zen 5 / Zen 5 V-Cache / Zen 5C) istikbal ve çipin kendisinde entegre Yapay zeka ve makine tahsili optimizasyonları olacak. AMD, Zen 5 için gelişmiş performans ve verimlilik vurgusunu yaparken yepyeni bir mikro mimarinin geleceğini söylüyor.

Zen 4 mimarisinin kendisi Zen 3 çekirdeklerine nazaran yüzde 15, Zen 3 mimarisi, Zen 2’ye nazaran yüzde 30, Zen 2 mimarisi, Zen’in birinci jenerasyonuna nazaran yüzde 6’lık bir yarar sağlamıştı. Hasebiyle, performansta Zen 3 ile elde edilene emsal bir sıçrayış olursa AMD istikbal kuşakta Fazla kuvvetli olabilir. Fakat bunların birer varsayım olduğunu unutmamak gerek. İlerleyen periyotlarda Zen 5 hakkında daha ayrıntılı bilgiler çıkacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir