AMD, yalpalasa da ana rakibi Intel’e kıyasla güçlü kalmaya devam ediyor

Anakart Driverları, Donanım Şub 01, 2023 Yorum Yok
ABD’li çip üreticisi Advanced Micro Devices (AMD) kısa bir müddet Evvel 2022’nin nihayet çeyreğine ait sonuçlarını açıkladı. Şirket, yılın nihayet devrinde amaçlarını aşan bir gelir elde ederken rakip Intel’e nazaran daha kuvvetli bir Görüntü sergiledi. Öte yandan Intel nihayet çeyrekte net ziyan açıklarken AMD, ziyan etmedi.

Öncelikle sayılardan başlayalım. AMD, yılın nihayet çeyreğinde toplamda 5,6 milyar dolar gelir elde etti. AMD, yıldan yıla gelirini yüzde 16 oranında artırmış olsa da net kâr bakımından yüzde 98 düşüş gördü ve sadece 21 milyon dolar kazandı. Bu dev kârlılık düşüşüne Karşın firma yatırımcılarına itimat verdi çünkü yalnızca 2 gün önce Intel, 661 milyon dolar ziyan açıklamıştı.

2022 yılının tamamına baktığımızda AMD’nin gelirlerini yüzde 44 oranında artırdığını ve 23,6 milyar dolar elde ettiğini görüyoruz. Yılın tamamındaki net kâr ise yüzde 58 düşerek 1,3 milyar dolar oldu. Intel, 2022 yılının tamamında 8 milyar dolar net kâr açıklamıştı.

AMD, sunucu tarafında Fazla güçlü

Kesimdeki diğer firmalar üzere AMD’de var ekonomik durum ve azalan talep ile köklerinden sarsıldı. Buna Karşın firmanın bilgi merkez Amel kısmı EPYC işlemcilerinin kuvvetli satışlarının tesiriyle nihayet çeyrekte yüzde 42 artarak AMD’ye 1,7 milyar dolar kazandırdı. Öte yandan tüketici tarafındaki gelirler ise piyasa sakinliği nedeniyle yüzde 51 düşerek 903 milyon dolar oldu. Oyun segmentindeki gelirler ise görece kuvvetli kaldı ve yalnızca yüzde 7 düşerek 1,6 milyar dolar yarar sağladı.

Bu ortada AMD’nin finansal tablolarını incelediğimizde işletme ziyanında Kıymetli artışlar görüyoruz. Bunun nedeni AMD’nin Xilinx’i satın alması diyebiliriz. Xilinx’in maddi olmayan duran varlıkların amortismanı nedeniyle Yekün işletme ziyanı 117 milyon dolardan 1.4 milyar dolara yükselmiş. Lakin, Xilinx’in Olumlu tesiri de oldu. Gömülü segment gelirleri yıldan yılda yüzde 1.868 artarak 1,4 milyar dolar oldu ve buradaki aslan hissesi Xilinx’e ilişkin.

AMD, kuvvetli ilerliyor

AMD, genel olarak Intel’e oranla hala daha Fazla Ufak pazar hisselerine sahip lakin piyasa bedeli olarak Intel’i geçmiş durumda. Bununla Bir arada AMD’nin kuvvetli ilerleyişi için ise makarayı biraz geriye sarmak gerek. 2017 yılında Intel’in bilgisayar ve sunucu pazarındaki hissesi yüzde 90’ın üstündeydi. Artık ise yüzde 70’ler düzeyinde ve kaybedilen hissenin tamamı AMD’ye geçti diyebiliriz. Örneğin, sunucu tarafında 2017’de Intel’in hissesi yüzde 97,5, AMD’nin ise yalnızca yüzde 1. Günümüzde ise, Intel’in hissesi yüzde 79, AMD’nin hissesi ise yüzde 13,6.

Son olarak AMD, 2023’ün birinci çeyreğinde de düşüş trendinin devam etmesini bekliyor. İcra Konseyi Lideri Lisa Su, PC pazarının bu Yıl yüzde 10 düşmesini beklediğini fakat AMD olarak ikinci çeyrekten itibaren büyümeyi sürdüreceklerini Anlatım ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir