AMD Ryzen 7040 Phoenix APU’lar hazır: Çıkış tarihi sızdırıldı

Anakart Driverları, Donanım Nis 23, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz haftalarda 3D V-Cache Ryzen 7000 serisi masaüstü işlemcilerini duyuran AMD, odağını Zen 4 mimarili ”Phoenix” serisi APU’lara çevirmiş durumda. Bu bağlamda heyecanlı bekleyiş sürerken, yeni tahliller hakkında sızıntılar duymaya devam ediyoruz. Artık de Zen 4 mimarili ”Phoenix” serisinin çıkış tarihi sızdırıldı. 

AMD Ryzen 7040 Phoenix APU’lar Nisan sonunda geliyor

AMD tarafından geçtiğimiz Ocak ayında tanıtılan AMD Phoenix APU’lar, taşınabilir platformlar için Zen4 ve RDNA3 mimarisini bir araya getirecek. Bu noktada Zen3+ Rembrandt Ryzen 6000 serisinin halefi olacak yeni tahliller, hem dizüstü hem de el konsolu üzere aygıtlarda karşımıza çıkacak.

Bilmeyenler için AMD Ryzen 7040 ”Phoenix” APU’lara sahip birinci dizüstü bilgisayarların Mart 2023’te piyasaya sürülmesi bekleniyordu. Lakin birçok sızıntıya raümen bu olmadı. Artık bölüme yakın kaynaklar, yeni APU ailesinin 30 Nisan’dan itibaren vitrine çıkacağını söylüyor. Bu bilgi doğrulanırsa, yeni tahliller lansmandan yaklaşık 4 ay sonra kullanıcılar ile buluşacak diyebiliriz.

Şu Lahza itibariyle, H, HS ve U serisi modelleri içeren dokuz Phoenix işlemcinin yolda oldunu biliyoruz. Lakin Farklı bir biçimde AMD, düşük kuvvetli ”U” Phoenix serini şimdi doğrulamadı. Söz konusu APU’lar TDP ve saat suratlarına nazaran birbirlerinden ayrılsa da, Temel çekirdek sayısı ve entegre RDNA3 GPU özellikleri emsal olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir