AMD, oyun performansını artıran 3D V-Cache teknolojisini ekran kartlarına da getirebilir

Anakart Driverları, Donanım Oca 30, 2023 Yorum Yok
Yarı iletken mühendisi Tom Wassick, AMD’nin yeni RDNA 3 mimarili Radeon RX 7900 XT ekran kartını derinlemesine inceledi. Yapılan incelemelerde RX 7900 XT’de AMD’nin 3D V-Cache teknolojisine dair Değerli izler keşfedildi.

Wassick, yapmış olduğu kızılötesi görüntülemeler ile 7900 XT’nin kalbinde bulunan grafik çekirdeğinde incelemeler gerçekleştirdi. Müşahedeler sonucunda ise AMD’nin Zen 3 ve Zen 4 mimarisinde kullanılanla birebir cinste 3D V-Cache irtibat noktaları (TSV) bulundu. Bu irtibat noktalarının ise GPU’nun MCD kalıplarında olduğu belirtiliyor.

RX 7900 XT’de 3D V-Cache izleri keşfedildi

Wassick, bu TSV irtibat noktalarının Özellikle önbellekleme gayesiyle kullanılıp kullanılmayacağından emin değil. Öte yandan AMD’nin resmi olarak ekran kartlarında 3 boyutlu dikey paketlemeler kullanma planı şimdilik bulunmuyor. Münasebetiyle GPU’larda bulunan TSV noktalarının varlığı gelecekte 3D V-Cache için kullanılacağını düşündürüyor. AMD’nin GPU’larına 3D V-Cache teknolojisini ekleyeceğine dair doğrulanmamış Fazla sayıda söylenti zati mevcuttu ve Wassick’in bu keşfi olayı biraz daha somutlaştırmış oldu diyebiliriz.

3D V-Cache, şimdiye kadar AMD’nin Ryzen ve EPYC işlemcilerinde kendisine yer buldu. Teknoloji sayesinde işlemcilerdeki L3 önbellek kapasitesi Değerli ölçüde artırılıyor. Halihazırda bu 3 boyutlu istifleme teknolojisi AMD’nin masaüstü Ryzen 9 7900X3D ve 7950X3D kesimlerinde bulunan L3 önbellek ölçüsünü ikiye katlarken, Ryzen 7 5800X3D, 7800X3D tüketici yongalarında üçe katlamasına İmkan tanıyor.

3D V-Cache, önbelleğe hassas Amel yüklerinde performansı artırıyor

3D-V-Cache yongaları, yüksek ölçüde önbellek talep eden uygulamalarda Fazla ciddi bir performans artışı vadediyor. Bunun en yeterli örneği ise Ryzen 9 5900X’e kıyasla oyun performansında yüzde 28 artış sağlayan Ryzen 7 5800X3D işlemcisi. Ryzen 7 5800X3D, yüksek ölçüdeki önbellek sayesinde hala daha oyunlarda yeni jenerasyon işlemcilere karşı rekabetçi sonuçlar ortaya koyuyor.

Günün sonunda 3D V-Cache’in bir GPU’ya eklenmesinin nasıl olacağına dair net fikirler yok. Öte yandan teoride 3D V-Cache’in avantajlarının burada da geçerli olması beklenebilir. Ekran kartlarındaki yüksek önbellek ölçüsü GPU’nun daha yavaş olan GDDR6 belleğine daha az seyahat yapmasını sağlayabilir.

Bu da önbelleğe hassas Amel yüklerinin işlenme suratını artırabilir. Bunun da güzel bir örneğini RX 6000 serisinde AMD’nin Infinity Cache önbellekleriyle görmüştük. Firma bu sayede daha az Güç tüketen lakin daha yavaş olan GDDR6 belleklerde kalabilmişti. Öte yandan Nvidia, RTX 30 serisinde biraz daha süratli olan fakat tıpkı vakitte Güç tüketimi de Çok olan GDDR6X bellekleri kullanmıştı. ek olarak 3D V-Cache teknolojisi ısınmaya epey hassas, AMD bu nedenle işlemcilerinde frekansı düşürerek termal yönetimi

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir