AMD, Intel’in rüyalarına girmeye başladı: İşte işlemci pazarındaki son durum

Anakart Driverları, Donanım May 12, 2023 Yorum Yok
Zen mimarisiyle başlayan Serüven ve seyahat AMD’yi gökkuşağının sonundaki altın dolu sandığa götürüyor üzere görünüyor. Öte yandan Intel ise pazarın Fazla Aka bir kısmına sahip olduğu günlerden giderek uzaklaşıyor. Mercury Research’ün bilgilerine nazaran AMD, işlemci pazar hissesini artırdı.

AMD kuvvetli adımlarla geliyor

Paylaşılan bilgilere nazaran AMD, 2022’nin birinci çeyreğinde yüzde 27,7 olan pazar hissesini 2023’ün birinci çeyreğinde yüzde 34,6’ya çıkararak yüzde 6,9’luk bir artış sağladı. Intel ise yüzde 72,3’ten yüzde 65,4’e düştü Ancak firma hala x86 CPU pazarının neredeyse üçte ikisine sahip durumda. Bu ortada bu sayıların tüm işlemcileri kapsadığını unutmayın. Yani bu oranların içerisinde masaüstü işlemcileri, dizüstü bilgisayarlar ve konsollar da dahil.
Paylaşılan farklı bir ekran imajında IoT dış sunucu CPU pazar hisselerine da yer veriliyor. Görüldüğü üzere AMD, yıllık bazda yüzde 6,3 bir artış yakalayarak sunucu pazar hissesini 2023’ün birinci çeyreğinde yüzde 18’e çıkardı. Intel ise birebir Vakit diliminde pazar hissesinde yüzde 6,3’lük bir azalış görerek hissesini yüzde 82’ye düşürdü.

Açıkçası Intel’in tartışmasız liderliği devam etse de AMD’nin yükselişi değişik. Öte yandan sunucu tarafındaki büyüme AMD için daha değerli çünkü buradaki karın boyutu daha büyük. Hala Intel, Biricik çekirdek performansında sunucu tarafında biraz daha önde olsa da azamî çekirdek ve maliyet tarafında AMD, firmaları kazanmaya devam ediyor. Intel bu yılın sonlarına gerçek Özellikle sunucu pazarında daha rekabetçi eserler piyasaya sürmeyi hedefliyor. Bu olduğunda AMD’nin pazar hissesi kazanımındaki ivmesini koruyup koruyamayacağını görmek Farklı olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir