Almanya, 5G için Çin’i incelemeye aldı

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
Gerek yüksek teknoloji gerekse de 5G ağ konusunda Çin, kaygılarla çevrilmiş durumda. ABD açıkça kendi ülkesinde Çin’in 5G File bileşenlerini istemediğini belirtmişti bununla Bir arada öbür ülkelere de ihtarlarda bulunmuştu. nihayet olarak Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, 5G ağında heyeti olan bütün Çin bileşenlerini incelediğini söyledi.

Almanya, Çin’den endişeleniyor

Halihazırda Almanya’nın en Aka ticaret ortağı Çin ile alakalarını yine değerlendirdiği bir devirde bu türlü bir açıklamanın gelmesi de manidar duruyor. Bild am Sonntag gazetesine “İletişim ağlarımızı korumalıyız” diyen Faeser, incelemelerin üç anne bahis üzerinde ağırlaşacağını söyledi. Bu başlıklar ise, riskleri belirlemek, tehlikeleri önlemek ve teknoloji bağımlılığından kaçınmak olacak.

Faeser’a nazaran 5G File altyapısı “özellikle kritik altyapı için” nihayet derece Değerli bir husus. Bir hükümet kaynağının geçen ay Reuters’e verdiği bilgiye nazaran Almanya, Emniyet kaygılarını gidermek için potansiyel olarak Değerli bir atak olarak Çinli Huawei ve ZTE şirketlerinin kimi bileşenlerini telekom ağlarında yasaklamayı düşünüyor. Alman hükümeti Huawei’yi açıkça belirtmekten kaçınıyor fakat bu Cin şirketlerin Pekin’in Emniyet servisleriyle olan yakın irtibatlarının, geleceğin taşınabilir ağlarına yerleştirilmelerinin Çinli casuslara ve hatta sabotajcılara Temel altyapıya erişim sağlayabileceği manasına geldiğine dair telaşlar var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir