ABD’den TikTok’a ültimatom: Sat ya da yasaklan!

Genel Mar 17, 2023 Yorum Yok
ABD hükümeti, ByteDance’e Ulusal Emniyet tasaları nedeniyle TikTok‘u satması için baskı yapıyor. TikTok, kullanıcı datalarını Çin hükümetinin tesirinden korumak için 1,5 milyar dolarlık bir Emniyet planı Teklif etti fakat Biden idaresi mülkiyet değişikliğinde ısrarcı. Tıpkı vakitte TikTok, ABD’li gazetecileri gözetlediği için soruşturma altında.

TikTok, büsbütün yasaklanabilir

TikTok’un sahibi olan Çinli ByteDance’e ABD baskısı aralıksız devam ediyor. ABD, ByteDance’ten TikTok’taki paylarını satması gerektiğini karşıt takdirde uygulamanın ABD’de büsbütün yasaklanacağını iletti. ByteDance, TikTok’un yüzde 60’ına sahip olsa da tanınan toplumsal medya uygulaması mülkiyet değişse bile sorunun çözülmeyeceğini söylüyor. TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter, “Amaç Ulusal güvenliği korumaksa, satış süreci sorunu çözmez: Mülkiyet değişikliği, data akışları yahut erişim üzerinde rastgele bir yeni kısıtlama getirmez” dedi.

Bunun yerine TikTok, ABD müşterilerinin şahsî bilgilerini ve platform içeriğini Çin hükümetinin tesirinden koruyacak bir sistemi hayata geçirmek için 1,5 milyar dolar bedelinde bir alternatif plan sundu. TikTok, halihazırda ABD’li kullanıcıların bilgilerini Oracle sunucularında tutuyor. Bu karar geçtiğimiz Yıl alınmıştı lakin görünüşe nazaran bu, ABD’nin kaygılarını gidermekte kâfi olmamış. Önümüzdeki hafta TikTok CEO’su Shou Zi Chew, Kongre’nin karşısına çıkacak ve görünüşe nazaran güçlü bir sorgulama yapılacak.

TikTok, ABD’li gazetecileri gözetlediğini kabul etmişti

Öte yandan Aralık ayında ByteDance, TikTok’un ABD’li iki gazeteciyi gözetleyen dört çalışanını işten çıkardığını açıkladı. Artık ise Forbes, FBI ve eşitlik Bakanlığı’nın olayı soruşturduğunu bildiriliyor. Bir ByteDance sözcüsü yaptığı açıklamada İç soruşturmalarının devam ettiğini ve her türlü işbirliğe Aleni olduklarını söylerken “Olaya karıştığı tespit edilen bireylerin aksiyonlarını şiddetle kınadık ve bu şahıslar artık ByteDance’ta istihdam edilmiyor” dedi. TikTok, halihazırda ABD, Avrupa Birliği ve İngiltere’de devlet aygıtlarından yasaklanmış durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir