ABD yakında tartışmalı bir infaz yöntemi kullanmaya başlayabilir: Nitrojenle idam

Genel May 20, 2023 Yorum Yok
Amerika Birleşik Devletleri’nin birtakım bölgelerinde idam cezası hala uygulanıyor. İdam cezasına çarptırılanlar üzerinde kullanılması planlanan yeni bir “infaz yöntemi” nihayet vakitlerde Aka tartışmalara neden oldu.

Nitrojen hipoksi olarak bilinen bu tekniği savunanlar, bunun insancıl ve tesirli bir mevt cezası aracı olduğunu söylüyor. Karşı çıkanlar ise kullanımını haklı çıkaracak yeterli İspat olmadığı görüşünde.

Nitrojen hipoksi nedir?

Nitrojen hipoksi kişiyi nitrojen gazı solumaya zorlayarak oksijensiz bırakma durumunu Anlatım eidyor. Bireye oksijen yerine saf nitrojen gazı verilir ve oksijenin bedene girişi engellenir. Bu durum, oksijenin azalmasıyla Birlikte hipoksi (oksijen eksikliği) durumuna yol açar.

Nitrojen hipoksi konusunda kesin protokollerin belirlenmemesi nedeniyle, uygulanma biçimi ve aktifliği konusunda belirsizlikler Laf konusu. Lakin bunun neler içerebileceğine dair kimi fikirler var.

İnfaz nasıl yapılacak?

Protokol, muhtemelen mahkumun başına bir Cin maske geçirilmesini ve %100 nitrojen verilmesini, böylelikle kişiyi oksijesiz bırakmayı içerecek. Mahkum boğularak değil (ki bu Fazla Sıkıntı verici), daha çok yavaş yavaş oksijensiz kalarak ölecek. Bunun da temelde acısız bir süreç olduğu belirtiliyor.

ABD’de Alabama, Oklahoma ve Mississippi olmak üzere yalnızca üç eyalet nitrojen hipoksinin bir infaz sistemi olarak kullanılmasına müsaade verdi. Laf konusu metot şimdi hiç kullanılmadı lakin bu durum yakında değişebilir. Uzmanlar bu tekniğin kâfi test ve araştırmaya tabi tutulmadığını söylüyor.

Araştırmalar ne söylüyor?

İnsan olmayan memelilerde nitrojen hipoksi üzerine yapılan araştırmalar, veterinerlerin ve hayvan sıhhati düzenleyicilerinin bu tekniğin ötenazi için kabul edilemez olduğu sonucuna varmalarına yol açtı. Kimi araştırmalar, köpeklerin bir ila iki dakika içinde şuurlarını kaybetmelerine Karşın ölmelerinin beş dakika kadar sürdüğünü gösterdi. İri gövdeli beşerler için bu müddet daha da uzun olabilir.

Ancak daha eski çalışmalar tam aksini söyleyerek, nitrojen hipoksinin “bir ötenazi yöntemi olarak tesirli, insani, güvenli ve ekonomik olarak uygulanabilir” olduğunu öne sürüyor. Özcesi her iki formda de Kesin bir yargıya varmak için yeterli İspat yok. bütün bu etik, hukukî ve insani taraftaki tartışmaların gölgesinde; Şayet yasal süreç bu biçimde devam ederse ABD, infaz odasında resmi olarak nitrojen kullanan birinci ülke olabilir. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir