ABD, 14 Çinli firmanın yanı sıra Türkiye’den de 4 firmayı kara listeye aldı

Genel Mar 24, 2023 Yorum Yok
Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’nın Sanayi ve Emniyet Bürosu tarafından düzenlenen yabancı şahıslar, kuruluşlar yahut hükümetlerden oluşan ticaret kısıtlama listesi genişliyor. ABD, bu liste ile özellikle Çin’in teknoloji firmalarını gaye alırken alınan nihayet karar ile listeye Türkiye’den dört adet firma eklendiği görüldü.

ABD’nin “Unverified List” olarak isimlendirdiği bu liste, ticaret denetimlerinin sıkılaştırılması anlamına geliyor. Bu listeye eklenen firmalar ile ABD’li firmaların ticaret yapması daha kapsamlı ve güçlü denetlemelere Alışılmış tutuluyor. Bu listeye giren firmalar potansiyel olarak Fazla daha Misli cezalarla da karşılaşabilir. Bunun en Aka bilinen örneği Huawei.

Çin yaptırımları büyüyor

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Don Graves duyurunun akabinde yaptığı açıklamada “İhracat denetimlerimizi uygulamak Amerikan Ulusal güvenliğini müdafaanın Fazla Kıymetli bir parçasıdır” dedi ve ekledi: “Gelişmiş ABD teknolojisinin dünya çapında nasıl kullanıldığını tespit etmek için elimizdeki bütün araçları kullanmaya kararlıyız.”

Çin‘in Washington Büyükelçiliği’nden bir sözcü, ABD’nin “ihracat Denetim önlemlerini berbata kullanma” ve “yabancı şirketleri bastırmak ve Denetim altına almak için devlet gücünü kullanma” istikametindeki ataklarını “Çin’in şiddetle kınadığını ve bunlara muhakkak karşı çıktığını” söyledi. Sözcü ayrıyeten ABD’nin bu tavrına nihayet vermesini söylerken Çin’in listeye eklenen firmalarını korumak için elinden geleni yapacağını Anlatım etti.

Listeye dört Türk firması eklendi

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan belgeyi incelediğimizde listeye eklenen 14 Çinli şirketin yüklü olarak teknoloji ve ilim alanında olduğunu görüyoruz. ECOM ve HK P&W Industry firmaları göze birinci batanlar ortasında. Bununla Bir arada listeye Türkiye’den de dört firmanın eklendiği görülüyor: “BLC Havacılık sıhhat Medikal İnşaat Elektrik Ic ve Hariç Ticaret;” “Odak Kimya; Piro Deniz Motorları;” ile “Üçüzler Lojistik Besin Tekstil”.

ABD’nin İhracat denetimlerini denetleyen Ticaret Bakanlığı ayrıyeten, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Bulgaristan, Kanada, Endonezya, İsrail, Malezya, Suudi Arabistan ve Singapur’dan 14 kuruluşu daha listeye ekledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir