8 yıllık Jüpiter yolculuğu başladı: Avrupa, JUICE sondasını fırlattı!

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Jüpiter‘e gidiyor – ve uzaylıları bulmayı umuyor. ESA, Fransız Guyanası’ndaki Uzay limanından yeni bir vazifenin başlangıcına imza atarak tarihinin en Aka fırlatışını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz gün hava şartlarını nedeniyle iptal edilen JUICE misyonu, bugün TSİ 15:14’te gerçekleştirildi.

JUICE fırlatıldı

JUICE yahut Jupiter Icy Moons Explorer isimli misyon, hem gezegenin kendisinin hem de buzlu uyduları Ganymede, Callisto ve Europa‘nın müşahedelerini yapacak. Bu uyduların buzla kaplı olduğu ve yüzeylerinin altında devasa okyanusların olduğu varsayılıyor. Bu dev sıvı kütlelerinin içerisinde yaşamın barındığı düşünülüyor.

JUICE bu uydulardan kimilerinin 200 km yakınına kadar inecek ve elde ettiği dataları bize gönderecek. Dataları ise üzerinde bulunan Janus isimli yüksek çözünürlüklü bir optik kamera, bir spektrometre, buza nüfuz eden bir radar, bir manyetometre ve toplamda 10 alet ile toplayacak. JUICE, yaklaşık 6 ton yükünde ve epey Aka bir kütleye sahip. Bu nedenle Jovian sistemine ulaşacak enerjiyi toplamak için birkaç Defa diğer gök cisimlerinin yerçekimsel kuvvetinden faydalanacak. JUICE fırlatıldıktan sonra, 2031’de Jüpiter‘in yörüngesine girmeden önce Venüs’ün yanı Dizi Dünya’nın da yanından üç Defa geçecek.

JUICE, 2031’den 2034’e kadar Ganymede, Europa ve Callisto’yu inceleyecek. Vazifesinin nihayet yılında JUICE Ganymede’nin yörüngesine girecek lakin bu nihayet derece hisli bir hareket olacak. Ariane 5 roketiyle fırlatılan JUICE’in seyahati 8 Yıl sürecek.  Bu ortada JUICE tıpkı vakitte NASA’nın 2024 yılında fırlatılacak Europa Clipper aracını tamamlayıcı bir misyon üstlenecek. Bu iki Uzay aracı farklı araçlar taşıyacak ve birlikte, Jüpiter sistemini inceleyecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir