18 yıl sonra Avrupa’nın en büyük nükleer reaktörü düzenli üretime başladı

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
Finlandiya‘nın epey Fazla geciken ve Avrupa’nın en büyüğü olan Olkiluoto 3 (OL3) nükleer reaktörünün Pazar günü erken saatlerde nizamlı üretime başladığı ve Rusya’nın gaz ve elektrik tedarikini kestiği bir bölgede güç güvenliğini arttırdığı duyuruldu.

Nükleer güç, Özellikle Emniyet tasaları nedeniyle Avrupa’da tartışmalı olmaya devam ediyor ve OL3’ün faaliyete geçtiği haberi de Enteresan bir devirde geldi. Çünkü Almanya, geçtiğimiz Cumartesi günü kalan nihayet üç reaktörünü kapattığını duyurmuştu. Lakin öte yandan İsveç, Fransa ve İngiltere yeni reaktörler planladıklarını açıklamıştı. Münasebetiyle Avrupa’da nükleere olan duruş konusunda bir birlik yok üzere görünüyor.

OL3, en az 60 Yıl çalışacak

OL3’ün işletmecisi Finli Fortum ile güç ve Sanayi şirketlerinden oluşan bir konsorsiyuma ilişkin olan Teollisuuden Voima, tesisin Biricik başına Finlandiya‘nın elektrik talebinin yaklaşık yüzde 14’ünü karşılayacağını, İsveç ve Norveç’ten yapılan güç ithalatını da Kıymetli derecede azaltacağını belirtiyor. TVO yaptığı açıklamada test basamağından tertipli üretime geçişin tamamlanmasının akabinde yeni reaktörün en az 60 yıl boyunca üretim yapmasının beklendiğini belirtti.

Sürekli problemlerle boğuşuldu

TVO İcra Heyeti Lideri Jarmo Tanhua yaptığı açıklamada, “Olkiluoto 3’ün üretimi elektrik fiyatını dengeliyor ve Finlandiya’nın yeşil dönüşümünde Değerli bir rol oynuyor” dedi. Finlandiya’nın kırk yılı aşkın bir müddettir, Avrupa’nın ise 18 yıldır birinci yeni nükleer santrali olan OL3, 1.6 gigawatt (GW) gücünde. Reaktörün inşası ise 18 Yıl evvel, 2005 yılında başlanmıştı. 2009 yılından tamamlanması planlanan santral tekraren teknik sorunlarla boğuşmuş ve Daimi ertelenmişti.

OL3 birinci olarak geçen Yıl Mart ayında Finlandiya’nın Ulusal elektrik şebekesine test üretimi sağladı ve o sırada dört ay sonra nizamlı üretime başlaması bekleniyordu, lakin bunun yerine düzeltilmesi aylar süren bir sıra bozukluk ve kesinti yaşadı. Rusya’nın Finlandiya’ya elektrik ihracatı, Ukrayna’daki Cenk nedeniyle Moskova ile Avrupa ortasında açılan uçurumun bir sonucu olarak, Rus halk hizmeti şirketi Inter RAO’nun sattığı güç için kendisine ödeme yapılmadığını söylemesiyle geçtiğimiz Mayıs ayında sona erdi. Rus Gazprom da kısa bir mühlet sonra İskandinav ülkesine doğal gaz sevkiyatını durdurdu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir